Kabak Çiçeği Dolması


Ayvalık’ın hemen yanıbaşında yer alan Cunda Adası, aslında ada bile denilemez zira bir köprü ile bağlıdır karaya… Burasının gerçek adı Ali Bey Adası olmasına karşın kimse bu isimle hitap etmez. Bunun sebebi, eskiden Rumlar’ın burada yaşamış olmaları ve yaklaşık 80 yıldır da Girit muhacirlerinin yaşıyor olması. Ada’da halen 3. 4. kuşak Giritliler yaşamakta. Kendilerine has lehçeleri ve nefis yemekleri ile Cunda Adasında minik bir Girit bulunmakta :).  Batı’dan esen rüzgar ile Akdeniz’in ve zeytinyağının kokusu birbirine harmalanır… Gün batarken balıkçılar son kez “Papalina” için ağlarını atarken, sabahın erken saatlerinde kabak çiçekleri toplanmış, dolmaları hazırlanmış deniz kenarındaki lokantaların vitrinlerinde çoktan yerini almış olur… Giritlilerden memleketime miras kalan ve Ege Bölgesinde oldukça iyi tanınan bu nadide ve bir o kadar meşakkatli olan “Kabak Çiçeği Dolması” nı yiyenler, tadını asla unutamaz , ilk bakışta oluşan önyargılarını bir kenara bırakır :).

Pek çok kişinin bu dolma ile ilk tanışmasında “aman canım çiçektende dolma mı olur bırakınız Allah aşkına” vb. itiraz söylemleri olduğuna ancak bir kez tadına baktıktan sonra tutkunu olduklarına pek çok kez tanık oldum. Hatta bununla ilgili çok yakın bir anım var ve sizlere bunu anlatmak isterim.

….

İki haftasonu önce Yalova-Aydınkent’teki yazlığımızdaydık. Cumartesi sabah kahvaltısında; dolmasını yapmak üzere Kabak Çiçeği’ni temin etmek için Kayınvalidem ve eşimi “köylü pazarına” gitmeye ikna ettim. Kahvaltının ardından vakit kaybetmeden düştük Pazar yoluna… Pazarın içinde dört döndük ama ne mümkün Kabak çiçeğinden eser yok. Bizimkiler tam ümide kesmek üzereyken, köylü tezgahlarından biri bize bir ışık yaktı ve Pazar içinde bir başka yere yönlendirdi. Ben pür telaş sanki tezgah kaçacakmış gibi heyecanla söyledikleri yöne doğru koşar adımlarla ilerledim. Nihayet bahsedilen kişilere ait tezgahı bulmuş ve gözlerim bir anda ışıldamıştı. İçimden “Allah yaşadım, sonunda buldum” diyordum zira tezgah tazecik, yemyeşil, körpecik kabaklar ile doluydu ve üzerlerindeki kabak çiçekleri onları harikulade çekici hale getiriyordu.

-Ben : Merhaba, ben tezgahınızda bulunan kabak çiçeklerinin devamını merak ediyorum, onların satışını da siz mi yapıyorsunuz?

-Kabakçı : Hayır, ben kabağı satarım çiçeğini dekor amaçlı kullanırım.

-Kayınvalidem : Peki bize buradaki çiçekleri satarmısınız?

-Kabakçı : Hayır, onlar satılık değil ve asla da vermem! …

Tam buldum yaşasın derken şimdi bu olacak iş mi diye düşünüp üzülemeye başlamıştım ki…

Kabakçı : …ama yarın sabah tarlaya gelin dilediğiniz kadar alabilirsiniz.

Gözlerim yerinden fırlayacak kadar açılmış, sanki bana sunulan Kabak Çiçeği değil de altınmışcasına gözlerim parlamıştı :)

Ben : Elbette geliriz, yeriniz nerede, hangi köydesiniz? Tarif edermisiniz?

Kabakçı : Yalnız sabah saat 9’u 1 geçmemeli aksi halde yapraklar kapanır ve hiçbir işinize yaramaz!

… demişti ve ziyadesiyle haklıydı zira bu çiçekler ancak açıkken dolma yapılabilir. Kapandığında ise onları açmaya çalışmak yaprağın zaten oldukça hassas ve ince olan yapısını deforme edip parçalanmasına sebep olacağından dolma yapmak imkânsız hale gelir.

Ertesi sabahın erken saatlerinde koyulduk köy yollarına. Saat 7.30 gibi ben ve sevgili eşim Kabakçı Coşkun’un babasının evinin kapısındaydık :) Evet babasının dedim çünkü kendisi tarlayı kolay bulabilmemiz için onun evini tarif etmişti(gerçi biz bunu ilk anda anlamamıştık ya neyse)  Eşim kapıyı çalacağım dışarıda kimse yok dedi, ben aman olurmu belli ki uyuyorlar çalmayalım derken… eşim ansızın bastı zile! Adamcağız pijamalarıyla açtı kapıyı ve başladı tarlanın yerini tarife -Allah razı olsun köyümüzün insanına, uykusunu bölmüş ve bu saatte kapısını çalmış olmamızdan tek bir şikayet etmeden ve güler yüzünü eksik etmeden tarif etti bize-

Tarifi de aldıktan sonra evin oldukça yakınında olan tarlaya ulaştık sonunda.  “oleeeeey” dedim işte bu… Gözümüzün alabildiğine kabak tarlasının içindeydik ve her yanımız kabak ve çiçekleri ile çevriliydi :)

Fakat bir sorun vardı! Tarlanın bizden önce gelen binlerce ev sahibi de oradaydı “Arılar” evet yanlış duymadınız her yer arı kovanı gibiydi. Her çiçeğin içi arı doluydu ve çiçekleri kestiğimizde arılarda beraberinde geliyordu. Eşim derhal “aman sen uzak dur yoksa mutfak yerine senin alerjin yüzünden hastaneye gideriz” dedi. Çok da haklıydı… Bu  asli görevi de eşim üstlenmiş tarlaya o dalmıştı ve çiçekleri kesip nazikçe silkeleyip, arıları içinden çıkartıp bana veriyordu…

Nihayet çiçekleri toplamış ve onlara kavuşmuştum, çocuklar gibi mutluydum -inanın bende benim o anki yüzümü görmeyi çok isterdim- :). Ev halkı daha yeni uyandığı sırada elimizde çiçekler ile içeri girince kayınpederim “neredesiniz yahu, sabah karanlığında bunlar için mi gittiniz, Allah size akıl fikir versin” dedi :).  Ben derhal işe koyuldum ve dolmamın içini hazırladıktan sonra, çiçeklerini yıkadım ve doldurmaya başladım. Bu sırada kayınpederim ilk tepkiyi veriyor ve “aman efenim kabak çiçeğinden de dolma mı olurmuş, size afiyet olsun ben yemem” diyordu :) Pişmeden önce içinin tadına bakıp artsa da kalanını götürsem diye yapım aşamasında başımda nöbet tuttuktan sonra ümidi kesip gitmişti. Dolmalar piştiğinde merakla tenceyi seyrediyordu biz de bu sırada yoğun ısrarla bir tane yedirmeye çalışıyorduk ki neyse bir tane alayım burası çok şık görünüyor deyip yedi. Sonra ne mi oldu? :) Sonra neredeyse tencereyi kapıp kaçacaktı 😀

Başta kayınpederim ve kayınvalidem olmak üzere komşuları da dahil son derece beğendiler, bizi söylemeye gerek yok sanırım 😉 Bu gün bile hala tadı, lezzeti konuşuluyor orada. İki günde bir “Kabak Çiçeği” dolmasının bahsi geçer oldu telefonlarımızda :). Ben ise bu duyumlar karşısında elbette ‘mest’ oluyorum tabi ki…

Eğer siz de yapmak isterseniz özel pazarlarda ve belli büyük marketlerde kapalı olarak temin edebilirsiniz ancak her zaman bulunmadığını şimdiden belirtmek isterim.

Bu kadar anlatıp, övdükten sonra tarifi merakla bekleyenleri daha fazla bekletmek olmaz değil mi? Buyrun tarife…

*Kabak Çiçeğinin makbul olanı Kabağın üzerinde açan(sağdaki) değil, tek olarak lale gibi dalında(soldaki)olandır.

Malzemeler
60 adet kabak çiçeği
4 orta boy kuru soğan,
4 – 5 diş sarmısak
1 tatlı kaşığı yenibahar
2 su bardağı pirinç
1 su bardağı zeytinyağı
3 yemek kaşığı kuş üzümü
3 yemek kaşığı dolmalık fıstık
5-6 dal dal taze nane
5-6 dal dal taze dereotu
2 yemek kaşığı toz şeker
½ çay kaşığı Karabiber
Tuz

Yapılışı
Prinç bir kaba alınarak ayıklanıp yıkanır ve ılık tuzlu suda 30 dk. bekletilir.  Soğanlar ve sarımsaklar ayıklanıp, yıkanıp küp küp doğranır (sarımsaklar minicik ve incecik olmalı) Zeytinyağı bardakdan bir parmak eksiği ile tencereye alınır, soğan ve sarımsaklar ilave edilir. Orta hararetli ateşte 2-3 dakika kavrulup, fıstıklar ilave edilir. Soğanlar tamamen şeffaflaşıp yumuşadığında tekrar yıkanan ve suyu süzülen pirinçler ilave edilip kavurmaya devam edilir (Bu kez pirinçler şeffaflaşmalı). Son olarak tüm baharatlar ile üzümler ilave edilerek harmanlanır, 2-3 dk. sonra ocağın altı kapatılarak ılınmaya bırakılır. Bu sırada taze nane ve maydanozlar ayıklanıp, yıkanıp incecik doğranır. Ilınan dolma içine ilave edilerek nazikçe karıştırılır.

Hazırlanan bu iç malzeme ile  kabak çiçeklerinin içleri bir tatlı kaşığı yardımı ile doldurularak ağzı nazikçe kapatılıp, tencereye sıralanır. Tüm çiçekler bitene kadar işleme devam edilir. Kalan zeytinyağı dolmaların üzerine gezdirildikten sonra 1 bardak su ilave edilip, dolmaların üzerini tamamen kapatacak ölçüde bir tabakla kapatılır. Tencerenin de kapağı kapatıldıktan sonra ocağın altı orta seviyede açılır, kaynamayı takiben tamamen kısılır. Bu şekilde 30-35 dk. pişirilerek tencere ocaktan alınır ve soğumaya bırakılır. Soğuk servis edilir.

Afiyet olsun…

23 yorum

 • saglıklı mutfak 03 Ağustos 2011 at 12:43 Cevapla

  Sonrada can ile canan Dolma bahçede afiyetle yer:) Oh gerçekten çok güzeldi toplayan ve yapan elleriniz dert görmesin CAN’ım

 • hayatmelodisi 03 Ağustos 2011 at 13:00 Cevapla

  çok merak ettiğim bi tat..çiçekleri tanıyorum ama dolmasını yapanı görmedim hiç..hemen sana geliyorum :) ellerine sağlık canım :)

 • mine(miskokululezzetler) 03 Ağustos 2011 at 13:56 Cevapla

  Hani bize yok mu can ile Canan yemiş biz bakıyoruz biri yer biri bakar kıyamet ondan kopar :)))) Ayşenciğim ellerine sağlık afiyetler olsun yiyenlere sevgiler kucak dolusu….

 • Tümay 03 Ağustos 2011 at 14:58 Cevapla

  Diduuuu ewet can ile cananla yedik hepsi hemde elle:))) Aman ne tehlikeler atlattı bu kabak çiçeği dolması bir bilseniz warya:) Ama şunu çok net söylemeliyim ki herşeye değmiş bir dolmaydı! Ellerine sağlık canım çıtır çitlenbiğim. Nefis nefis nefisti!!!!

 • benhurum 03 Ağustos 2011 at 15:47 Cevapla

  Afiyet, şeker olsun Can ve Canan’ıma da :) Çok teşekkür ederim şekerlerim, beğendiğinize çok memnun oldum :)

  Gülin’im buyur gel tatlım, ne demek memnun olurum 😉

  Minecim olmaz mı canım hatta bütün tencere senin aşk olsun 😉 Teşekkürler Minecim. Ayrıca bir İzmir’li olarak sen de en güzelinden yaparsın ve çiçekleri benden daha kolay temin edersin eminim :)

 • ZEYNEP-üçüzlerin annesi 03 Ağustos 2011 at 15:56 Cevapla

  benhurum ben bayılırm bu dolmaya…ellerıne saglık….tam yazlık…tam ramazanlık hafıf bır lezzet ellerıne saglık….

 • yeteneksizin 03 Ağustos 2011 at 16:10 Cevapla

  Ohh ne gğzel olmuş, öyle bir anlatmışsın ki kendimi yemekteyiz programında sandım:) ellerine sağlık

 • mimosacafe 03 Ağustos 2011 at 16:19 Cevapla

  Eline sağlık şekercim, ben de çok severim, çok özel bir lezzet bence. Harika görünüyor.

 • Odorica Ion 03 Ağustos 2011 at 17:57 Cevapla

  TE SARUT, ODORICA

 • Kendimce 03 Ağustos 2011 at 21:19 Cevapla

  Ayşencim görüntüye bakınca yaşanan maceraya değmiş demek geliyor içimden ellerine sağlık arkadaşım nefis bir görüntü

 • tulin-sihirlitatlar 03 Ağustos 2011 at 22:59 Cevapla

  Ayşen’im ne güzel anlatmışsın heyecanını…inan bende okurken burda heyecanla nasıl kavuşacak acaba çiçeklere diye merakla okudum:)))ama bu heyecana değmiş nefisssssss görünüyor canım ellerine sağlık.ah benimde elime geçsede yesem:)afiyet olsun tatlım sevgilerr.

 • Serap Uzun karakazandan 03 Ağustos 2011 at 23:41 Cevapla

  Hiç yemedim eminim tadı güzeldir,nefis görünüyor Ayşenciğim.Eline sağlık.

 • asuman 04 Ağustos 2011 at 00:46 Cevapla

  AH BENHURUM..Bizim buralarda bulunmaz bu çiçeklerden sen iyisimi benim içinde ye afiyet olsun

 • evatolyesi/sibel 04 Ağustos 2011 at 01:05 Cevapla

  Harika görünüyor ellerinize sağlık:)))

 • Melange 05 Ağustos 2011 at 22:50 Cevapla

  Ne güzel bir yazi..bir dönem Cesme’de yasadigim zamanlarda yandaki ciftlik sahibinin sabahin erken saatlerinde toplayip eseginin sirtinda bize getirdigi kabak ciceklerini hatirladim..kapanmadan biran önce hazirlanan iclerini..
  Ellerinize saglik, cok da lezzetli gözüküyor

 • benhurum 09 Ağustos 2011 at 08:55 Cevapla

  Sevgili Zeynepcim çok haklısın gerçekten hafif ve çok leziz bir dolma :) teşekkür ederim tatlım, öperim…

  Nadirecim çok şekersin, beğendiysen ne mutlu bana :) teşekkür eder, ve o güzel tatlı yanaklarından haasretle öperim…

  Ebrucum çok teşekkür ederim tatlım, öperim…

  Gülerim çok haklısın gerçekten değdi bu maceraya, bir sonraki maceranın sonunu birlikte getireceğiz inş.;)

  Tülinim canımm, çok teşekkür ederim, beğendiğine ve heyecanımı paylaşabildiğine çok memnun oldum canım. İnş. bir sonraki sefer birlikte tadabiliriz 😉 öptüm kocamaaan….

  Serapcım dilerim bir gün sende tadabilirsin ve beğeneceğini umuyorum. Çok teşekkür ederim ve öperim…

  Ahh Asuman’ım deme öyle bak üzüldüm şimdi. Ben sana temin edip kargoya versem acaba sana sağsalim ulaşır mı? Üzülme arkadaşım bir yolunu buluruz;) Öptüm kocaman..

  Sevgili Sibel çok teşekkür ederim, çok naziksin. Kucak dolusu sevgilerimle…

  Sevgili Melange, ne mutlu bana ki sizin de anılarınızı yâd etmenize sebep olmuşum:) Beğeniniz için çok teşekkür eder, kucak dolusu sevglerimi gönderirim..

 • seval 11 Ağustos 2011 at 21:32 Cevapla

  Elinize emeğinize sağlık.Kabak dolmanız, beni yıllar öncesine götürdü.
  Rahmetli annecim yapardı ve harika olurdu.
  O günleri bana hatırlattığınız için teşekkürler.
  Sevgilerimle,hayırlı ramazanlar…

  • benhurum 17 Ağustos 2011 at 14:41 Cevapla

   Size geçmişte bir yolculuk yaptırabildiysem ne mutlu bana:) Anneciğinize Allahtan rahmet dilerim.
   Sizlerede hayırlı ve bereketli Ramazanlar dilerim.
   Sevgilerimle…

 • nesrin tezcan 12 Ağustos 2011 at 07:10 Cevapla

  Ayşen’ciğim iftarda anlattığın, hünerli ellerinden çıkan görselliğe bayıldım. Bir daha ki sefere tarladan mideye bütün serüveninde yanında olmayı dilerim:) İki hafta sonu önce ben de bu güzel lezzeti Mudanya’daki kuzenlerimde tekrar tatma şansına sahip oldum. Harikaydılar.
  Ellerine, tarifine, emeğine sağlık.

  • benhurum 17 Ağustos 2011 at 14:39 Cevapla

   Nesrincim canım arkadaşım beğendiğine memnun oldum, keşke tattırma imkanım da olabilseydi, inş. bir sonrakinde listemdesin:D
   Bir sonraki serüvende birlikte olabilirsek şahane olur valla, ay birden heyecan yaptım : D Kuzenlerinin de ellerine ve emeklerine sağlıklar olsun, sana da afiyetler olsun.
   O güzel tatlı yanaklarındani ince ruhundan sıcacık öperim;)

 • Aylin 17 Ağustos 2011 at 10:13 Cevapla

  Ben hiç bulamadım kabak çiçeği ama çoğu zaman pazarda kabakların üzerindekileri kesip almak gelir demek onlar makbul değil öylemi:)

  Bu arada aynı babam gibi tebkiler veren bir kayınpederin var babamı gördüm resmen.Eşinide ayrıca tebrik ediyorum seni kırmadığı için.Bide offf ben bu dolmadan nerden bulurum:)

  • benhurum 17 Ağustos 2011 at 14:03 Cevapla

   Aylincim, çok haklısın burada bulmak çok zor ancak bulabilsen de 10-12 ad. var paket içlerinde:( Evet kesinlikle makbul olan çiçek kabağın üzerindeki değil, yanından lale gibi ayrıca yetişip açan çiçeği makbul olan.

   Babanı de ben görmüş gibi oldum:)))Zor insanlar Allah sağlıklarını nasip etsin:) Evet haklısın onu bende tebrik ediyorum valla adamcık of bile demedi sağolsun:) Canım benim bu dolmayı yapan bazı Restaurantlar ve bazı özel şarküteriler var elbette ancak onlarda da her daim olmuyor:( Ben bundan sonraki Yalova seferimde dolmaları yapıp burada dolma gğnğ yapacağım anlaşılan:D Bunu yapabildiğim zaman da Facebooktan duyurmak niyetindeyim bilgin olsun;) İnş. bir aksilik çıkmaz da yapabilirim:)

 • Gönül 22 Ağustos 2011 at 21:32 Cevapla

  bu resimler ve yazıdan sonra aşka geldim,ben de yapmak istiyorum bu dolmadan..bir yiyen bin defa anlatıyor,en merak ettiğim lezzetlerden..yalnız her kabağın çiçeğinden oluyor mu? dolmalık kabak ya da balkabağı farkeder mi? bahçede birkaç çeşit kabağımız var..hepsini toplasam zaten ancak bir küçük tencere dolma çıkarabilirim..cevap evetse,yarın sabah erkenden uykumdan feragat edip bahçeye koşacağım:)

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>